sobota, 24 września 2011

Ciąg Fibonacciego

                                                                                          
 Ciąg Fibonacciego - ciekawostka

       Dla tych którzy nie przepadają za matematyką, mam nieco inny niż prezentują w szkołach, sposób na matematyczne zagadnienie, będący jednocześnie wyzwaniem dla rysującego. Jak ogólnie wiadomo, zasadą tego ciągu jest, aby dwie poprzednie cyfry/ liczby po zsumowaniu dały następną ... czyli
0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34
 
           rys. mojego autorstwa

gdzie kolejno:
0+1=1
1+1=2
1+2=3
2+3=5
itd...


                                                             rys. mojego autorstwa

Na rysunku mamy przykład przedstawiający ciąg w nieco inny sposób, który spełnia jednak założenia, że suma dwóch poprzednich elementów daje następny :)
Na podstawie tego ciągu można wyznaczyć doskonałą spiralę... której początek (od 1-5) przedstawia mój rysunek. Gdy spojrzymy na podstawę mojej pracy, na której konstruowałam wszystkie bryły, będzie widać tę samą zasadę co na poniższym rysunku. Moja praca jest przedstawieniem Spirali w formie rysunkowej wyniesionej w trzeci wymiar. 

                                                                                                                                      źródło : sieć

Jako jedno z przyszłych zadań spróbujemy na podstawie rzutu (czyli 2d) wykonstruować trzeci wymiar. Jest to niezbędna umiejętność, gdy ktoś będzie chciał dostać się na studia na kierunku Architektura i Urbanistyka na PP... Na egzaminie zawsze jest temat z wyobraźni... Często właśnie taki...

W razie pytań związanych z egzaminami na PP chętnie odpowiem :) 

4 komentarze:

 1. Świetny wpis. Fibonacci znajduje zastosowanie praktycznie wszędzie... w sztuce, przy konstrukcji maszyn, budowy mostów itd.. Nawet i ja wykorzystuję ciąg do zarobienia na giełdzie parę groszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Daniel
  zgadzam się :)
  Ja wykorzystuję zasady ciągu w projektowaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobno zgodnie z tą spiralą wyrastają ziarna w słoneczniku i włosy na głowie ;-)

  OdpowiedzUsuń