sobota, 24 września 2011

3 wymiar

Rzeczą oczywistą jest, że rzut (2d) dla wielu ludzi nie jest czytelny. Cóż.. nie wszyscy mają wyobraźnię przestrzenną. Kiedyś słyszałam, że osoby które patrząc przed siebie widzą swój nos, lepiej widzą przestrzennie. Dość 'zabawna' teoria, ale możne coś w tym jest. Przykładowo,  rzut sześcianu to zwyczajny kwadrat, ale po wyniesieniu go w trzeci wymiar powstaje przestrzenna bryła.

              Kwadrat (będący podstawą sześcianu) wyniesiony w trzeci wymiar  Widzicie to?


Potwierdzeniem teorii,że wielu ludzi nie umie czytać rzutu była sytuacja podczas prezentowania mojego projektu w małym miasteczku. Ludzie po mojej prezentacji podchodzili, żebym wyjaśniła im o co chodzi w rzutach :D Jakim zaskoczeniem było dla mnie, że oni tego nie widzą...


 
rys. 1


rys.2

Dwa powyższe rzuty przedstawiają dwa te same place. Czy jesteście w stanie z grubsza, bez żadnych pomocniczych rysunków domyślić się co one mogą przedstawiać? Myślicie, że można nauczyć się czytać rzuty? Czy z taką umiejętnością trzeba się urodzić?

                                                                                                                   rys.3

                                                                        rys.4
widzicie o co tu chodzi, jakiś związek między rzutem a perspektywą?Rysunki 1-4 pochodzą z moich uczelnianych zbiorów :)

5 komentarzy:

 1. Zanim nie zobaczyłam rys 3 i 4 na rys1 i rys2 nie widziałam nic.
  To znaczy ze nie widzę w 3D?
  Pewnie dlatego że noszę okulary.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny blog. W ankiecie brakuje opcji "nie rysuję i zamierzam się uczyć"

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Lena
  Nie do końca o to mi chodziło...
  Miałam bardziej na myśli fakt, że dla osób z wyobraźnią 'bez granic' takie rzuty są impulsem to wymyślania...
  W momencie pierwszego kontaktu z takim źródłem informacji, w głowach takich osób zaczynają powstawać obrazy... Próbują wyobrazić sobie 'co to może być' i na podstawie brył na rzucie, tworzą swoją wizję placu. Np to,że na rys. 2 widać takiego jakby 'wygiętego robaka' w postaci zwykłej płaszczyzny, nie jest jednoznaczne z tym co ma przedstawiać... Równie dobrze może to być wzór posadzki, ogromna ławka czy dziwnie powyginany dach...
  @ Anonimowy
  dziękuję , poprawię się :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko byłoby jaśniejsze gdybyś po prostu napisała, że rzut to nic innego jak widok z lotu ptaka czyli z góry....a tak ..No, chyba, że chodziło Ci o to żeby wszyscy sami to spostrzegli ;) Ja zaraz to zauważyłam chociaż dopiero zaczynam naukę rysunku...a może jednak mam jakieś predyspozycje?..chociaż trudno mi w to uwierzyć? ...inni sądzą że tak jest..ale może to jakiś znak z tym spostrzeżeniem ?

   Usuń
 4. Poza tym..hmm jak może to byc powyginana ławka ? Przecież widać lamy/zarys drzew czy krzewów :) No, w końcu i pewnie, że można trzymać kwiaty w donicach stojące na ławce. Dach powyginany?..no, czemu by nie? ...jakiś stadion albo basen..tak, to może byc wszystko. Przynajmniej w przypadku tego "ślimaka w kratkę" :0, bo ten drugi plac to wyraźnie widać jak zabudowany, gdzie plamy drzew a gdzie woda. W rzutach pewnie też obowiązuja jakieś umowne symbole ? niebieski np. woda?, zielony to drzewa, krzewy? :)

  OdpowiedzUsuń