środa, 7 marca 2012

Nawadnianie w ogrodzie

   Aby nasz ogród cieszył nas pięknem musimy o niego należycie zadbać. Można to robić samodzielnie, można wynająć kogoś. Nieważne. Każdy ogród wymaga pielęgnacji.   Ważnym aspektem dotyczącym pielęgnacji ogrodu jest jego podlewanie. Latem, gdy temperatury sięgają zenitu, nasz ogród wymaga szczególnej troski. Wiadomą nie od dziś kwestią jest fakt, że nie wolno podlewać ogrodu w ciągu dnia, zwłaszcza gdy miejsca nie są zacienione. Najlepszą opcją podlewania jest pora albo wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca, ponieważ mamy pewność, że promienie słońca nie spalą naszych roślinek zaraz po podlaniu.
   Ciekawym rozwiązaniem problemu podlewania ogrodu jest zastosowanie systemu nawadniania, który będzie za nas 'myślał' i podlewał. Taki system zawiera panel, w którym ustawia się godzinę o której ma się rozpocząć i podlewanie i problem z głowy.

   Przy projektowaniu systemu nawadniania powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie mamy źródło wody. Możemy wyróżnić trzy źródła:

Wodociąg –  musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.(należy założyć wodomierz- unikniemy opłaty za odprowadzenie ścieków)
Studnia –  powinna być przeznaczona tylko do tego celu. Tu jednak trzeba zaznaczyć, że jeśli poziom wody spadnie zbyt nisko, pompa (która jest niezbędna, a przez którą nakład energii się zwiększy) nie będzie w stanie zassać wody.
Woda deszczowa – gromadzona w specjalnym zbiorniku deszczówka doskonale nadaje się do podlewania ogrodu.


Instalacja nawadniająca - dość kosztowna, ale możliwość tworzenia jej etapami sprawia,że koszty można podzielić w zależności od dostępnych środków. 
System bowiem składa się z:

– urządzeń nawadniających
–zraszaczy, emiterów, linii kropkujących przewodów doprowadzających wodę
– elementów łączących, elektrozaworów i elektronicznego urządzenia sterującego.

Krótki opis urządzeń

 • Studzienka rozdzielcza –  skrzynka, z której rozchodzą się po ogrodzie poszczególne sekcje.
 • Linie nawadniające – przewody zakopuje się na głębokości 30-40 cm z rur polietylenowych (zabezpieczenie przed glonami)
 • Końcówki do nawadniania:
– na jednej linii tylko jeden rodzaj końcówek: albo zraszacze wynurzalne bądź naziemne, albo mikro zraszacze, albo linię kroplującą.
– zraszacze naziemne – do małych powierzchni,
– zraszacze wynurzane – głowice wysuwają się na powierzchnie tylko podczas podlewania, po tym są ukrywane w ziemi; nadają się do podlewania trawników
– mikro zraszacze – montowane bezpośrednio do rury i zamocowane szpilką
– kroplowniki – stosowane do nawadniania poszczególnych roślin, rosnących pojedynczo bądź w rzędach.


 kroplownik (fot. Dropplant)

 linie i taśmy kroplujące (fot.HA-DWA-O)

zraszacze (fot.HA-DWA-O)


Informacje o samodzielnym sposobie stworzenia systemu nawadniania już wkrótce

4 komentarze:

 1. Przez Ciebie marzy mi się taki bajeczny ogród... :P

  OdpowiedzUsuń
 2. marzenia trzeba mieć! i je realizować!

  OdpowiedzUsuń
 3. This is just awesome . What a great image!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że automatyczny system nawadniania jest najwygodniejszy.

  OdpowiedzUsuń