niedziela, 4 marca 2012

Koncepcje działek dla małego dziedzińca z ogrodem

Kontynuując temat małego dziedzińca z ogrodem poniżej zamieszczam 4 propozycje rozwiązania różnych działek.

Rodzaje działek:

Długa i wąska

 Patio zajmuje całą szerokość dziedzinca, a podwyższona rabata i zbiornik wodny zostały przesunięte, aby zachować równowagę układu kompozycyjnego. Jedyne wejście na patio znajduje się pod pergolą. Ścieżka prowadząca do tylnych drzwi ma inny układ, jest dłuższa i szersza dzięki prostokątnemu kształtowi działki.


Trójkątna
Patio jest kwadratowe i przylega do budynku. Uwagę przyciąga podwyższona rabata, zbiornik wodny i pergola. Ścieżka o kilku ostrych zakosach ma ciekawy kształt, który odwraca uwagę od zwężających się ku końcowi granic działki.

W kształcie odwróconej litery "L"

 
Tutaj dziedziniec nadal podzielony jest na dwie główne części, ścieżka łączy się z patio tuż za pergolą i nie dobiega do tylnych drzwi. Pergola. podwyższona rabata i zbiornik wodny usytuowane wzdłuż przekątnej są atrakcyjnym elementem przyciągającym wzrok, gdy patrzymy na ogród od strony patio.

Bardzo mała

Większą część działki zajmuje patio, a roślinność ogranicza się do rosnących przy ścianie krzewów i pnączy. Podwyższona grządka i zbiornik wodny są ustawione w stosunku do siebie pod kątem, aby umożliwić dostęp do tylnych drzwi. Pergola, która otwiera wejście na patio, łączy się z podwyższoną grządką.

Informacje pochodzą z książki "Ogród Twoich marzeń" Tim Newbury

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz