sobota, 4 lutego 2012

Jak zacząć projektować

  W kilku kolejnych artykułach pokażę jak przebiega proces projektowania. Od początkowego etapu poszukiwania inspiracji, przez dogłębne analizy a dalej do powstania konkretnej koncepcji projektowej.


ETAP I

   Dostajesz temat projektu... Robisz wielkie oczy... W jednym momencie masz milion koncepcji, jednak gdy próbujesz sobie jakiś skrystalizować, to okazuje się że Twoje genialne pomysły nie są jednak takie genialne, a pozornie łatwy temat staję się łamigłówką.

Najważniejszy jest spokój!!!

   Aby przystąpić do projektowania należy wykonać kilka standardowych czynności. Każdy ma swój indywidualny tok postępowania. Ja przedstawię moje podejście do tematu.

   Jak już kiedyś pisałam, najważniejsze w architekturze jest pojęcie "IN SITU" (na miejscu). Nic tak dobrze nie ukaże nam skali i klimatu miejsca, jak oglądanie terenu na własne oczy.
   Warto zrobić kilka zdjęć terenu. Pokazać ciekawe miejsca, które w przyszłości mogą stać się wytycznymi do projektu. Warto zrobić sobie listę plusów i minusów wynikających z lokalizacji. Do tego warto stworzyć sobie listę potencjalnego rozwoju miejsca...

ANALIZY POCZĄTKOWE

Co potrzebujesz:

  • mapa - możesz na niej zaznaczyć zauważone przez Ciebie zależności, osie widokowe, przedstawić sytuację lokalizacji pod względem transportu, zieleni, zabudowy, sposobu użytkowania itp.
  • zdjęcia - aby przedstawić przyszłemu inwestorowi/wykładowcy stan aktualny terenu,
  • szkice - z nich często wynikają ciekawe rzeczy. Największą wartością jest ręcznie rysowany szkic. Żaden. nawet najpiękniejszy rysunek komputerowy nie zastąpi tego rysowanego "od łapy". Poza tym, mając przed sobą kartkę papieru i ołówek możemy porysować sobie kilka koncepcji, pomysłów. Często z niepozornych kresek powstają ciekawe propozycje.
Dalsze etapy w kolejnych artykułach

    1 komentarz:

    1. Ciekawe! Chciałabym projektowac w przyszłości. Zapraszam do obejrzenia najnowszego postu.

      OdpowiedzUsuń