Aby nasz trawnik wyglądał zdrowo, musi mieć zapewnione odpowiednie podłoże. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie ziemi, by później cieszyć się soczystą zielenią trawy.
Najważniejszym do spełnienia warunkiem jest oczyszczenie ziemi z zanieczyszczeń. Często po budowie można w glebie znaleźć gruz, kamienie, korzenie po wyciętych roślinach. w zależności od rozmiaru działki, takie uporządkowanie można uczynić samemu lub z pomocą mechanicznych wynalazków.
Najlepszym czasem na przygotowywanie podłoża jest okres krótko po deszczu, gdy grunt jest jeszcze lekko wilgotny. Przekopywanie powinno odbywać się na głębokość mniej więcej szpadla, ale nie o 180%, gdyż to spowodowałoby przedostanie się kiepskiej warstwy gleby z dołu. Jeśli mamy do czynienia ze słaba glebą, możemy przekopując nieco ją wzmocnić. stosuje się w tym celu w zależności od gleby: w glebie średniej - torf kwaśny, glebie zwięzłej - piasek. Przekopaną glebę wyrównuje się za pomocą grabi.
Woda - przyjaciel czy wróg
W zależności od spadku terenu, trawnik będzie łatwiejszy lub trudniejszy w utrzymaniu. Przyjmuje się, że najoptymalniejszym wariantem są działki ze spadkiem 3-20%. Zapobiega to 'staniu' wody. Jednak każdy spadek to większy problem z koszeniem...
Jeśli jednak mamy do czynienia z terenem płaskim, dodatkowo o warstwie gleby słabo przepuszczalnej to obowiązkowo musimy zastosować drenaż odwadniający (jeśli go nie wykonamy, woda, która będzie zalegała na działce, spowoduje gnicie zieleni). W przygotowanej wcześniej ziemi bez problemu można umieścić systemy nawadniające oraz wszelkie instalacje. Po takich zabiegach konieczne jest ubicie gleby. Jeśli mamy możliwość wykorzystania walca to świetnie, jeśli nie ... Musimy radzić sobie sami, stosując np. deski do ugniatania gruntu.
Po wszystkich przygotowawczych zabiegach musimy dać czas glebie, by się "uleżała" (ok. 3-4tygodnie). W tym czasie musimy dopilnować,by nie pojawiały się chwasty (jeśli się pojawią to należy je usunąć). Jeśli chwasty będą się pojawiać w dużej ilości, powinniśmy zastosować preparaty chwastobójcze.(po ich zastosowaniu powinien nastąpić okres ok. tygodnia, zanim zaczniemy siać trawę).
Tydzień przed sianiem trawy ziemia może być nawożona (mineralne nawozy). Po tygodniu ziemia jest gotowa do przyjęcia nasion trawy lub trawy z rolki!
Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńFaktycznie samo dbanie o nasz trawnik jest dość ważną kwestią i muszę przyznać, ze ja także skupiam się na jego właściwym podlewaniu. Jakiś czas temu czytałam na stronie https://www.podlane.pl/blog/jakie-zraszacze-do-nawadniania-trawnikow-wybrac/ także jaki zraszacz do trawnika będzie najlepszy.
OdpowiedzUsuńŚwietnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
OdpowiedzUsuńNigdy tak nie postrzegałem swojego ogrodu i jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest to aby mieć w swoim ogrodzie niezbędne akcesoria. Ja je od zawsze zamawiam w https://ogrodolandia.pl/akcesoria-i-wyposazenie-ogrodowe i wiem, że ot jest właściwy wybór.
OdpowiedzUsuńCenne porady. Wiele osób nie zdaje sobie sprawę, że piękny trawnik to nie tylko zasługa zasiania drogiej trawy i podlewania. Przygotowanie podłoża ma tak samo duże znaczenie, warto od tego zacząć.
OdpowiedzUsuń